Co nevynechat v Irsku (1.část)

Burren National Park

Tahle kamenná planina je místo, které jinde v Irsku nenajdete. Tisíce popraskaných vápencových desek dělají z parku Burren tak trochu měsíční krajinu. Už jen při průjezdu si nejspíš budete říkat, kde jste se to asi ocitli. Jestli chcete vidět opravdu hodně lidí zírající na tři kameny, pak neopomeňte Poulnabrone Domen, což jsou téměř 4500 let staré kameny tvořící mohylu. A pokud vás láká historie, zastavte se ještě u valu Cahercommaun, na pevnosti Caherconnell nebo ve vesnici Kilfenora.

Dunguaire Castle

Hrad ze 16. století stojí na kouzelném místě v zálivu Galway Bay a návštěva tady vám zabere nejspíš jen chvíli. I tak ale tuhle krátkou zastávku doporučuji, pokud jste poblíž. Celý hrad si můžete i obejít po vyšlapané stezce, ale za kluzkého počasí dávejte určitě větší pozor.

Fanad Head Lighthouse

Jeden z nejznámějších majáků v Irsku se tyčí na severu ve skalnatém výběžku. Jako jeden z mála je tenhle maják přístupný veřejnosti a to od dubna do října. Vstupné je ale poměrně vysoké i na irské poměry. Každopádně na maják je krásný výhled i z venku a speciálně od stavby bývalé pobřežní stráže to určitě stojí za fotku. Pokud jste vyloženě fajnšmekři, pak se můžete v prostorách majáku dokonce i ubytovat.

Kylemore Abbey

Klášter Kylemore Abbey je jedna z těch staveb, ze kterých se vám tají dech. Tady fotky nelžou a naživo je to tu přesně tak krásné jako na propagačních fotografiích od irských cestovek. Přístupné je v klášteru pouze přízemí, ale vynahradit si to můžete třeba ve viktoriánské zahradě nebo neogotickém kostele. Platí se sem vstup, stejně jako parkovné. Pokud vám stačí klášter vidět jen zvenku, pak doporučuji jet dál na východ po silnici N59 a hned za mostem (i na něm) je místo odkud budete mít krásný výhled.

Cliffs of Moher*

Co by to bylo za článek o Irsku, kdyby tu chyběly Moherské útesy. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst v celém Irsku a je to tu znát. Platí se sem vstupné a nevyhnete se ani poplatku za parkování. Na druhou stranu otevírací doba není nekonečná a pokud si přivstanete nebo sem vyrazíte až večer, můžete se po útesech pohybovat zdarma a dost možná tu budete i sami, což se vám během dne nepoštěstí. Faktem ale je, že jedny z nejvyšších útesů v Evropě alespoň jednou za vidění určitě stojí. A to i přes to, že podobných útesů najdete v Irsku spoustu a nikdo tam po vás nebude chtít peníze.

Killary Harbour

Některé zdroje tvrdí, že jde o jediný irský fjord. Jestli je opravdu jediný vám zaručit nemůžu, ale že tu nebude o výhledy nouze, to ano! Fjord totiž obklopují hory a pokud tu budete v květnu, pak vám cestu podél silnice N59 budou lemovat stovky rozkvetlých rododendronů. Jestli jste příznivci skupinových zájezdů, pak si na místě můžete koupit i plavbu po fjordu. A třeba budete mít zrovna štěstí a uvidíte i delfíny nebo žraloky, kteří sem prý občas zabloudí.

Lough Inagh

Jezero v regionu Connemara má perfektní polohu. Přesně takhle si totiž mnoho z nás nejspíš představuje panenskou přírodu. Pouze vy, rybáři, pasoucí se ovce a odraz hor v jezeru, z tohohle místa dělají oázu klidu.

Diamond Hill Trail*

Výstup na Diamond Hill považuji já osobně za jeden z nejkrásnějších zážitků z celého Irska. Můžete si vybrat ze čtyř obtížností, ale pokud máte alespoň trochu fyzičku, doporučuji jednoznačně tu nejdelší trasu až přes samý vrchol kopce Diamond Hill. Jde o 7 km trail během kterého uvidíte tolik výhledů, že to chvílemi ani nestihnete všechno vstřebat. Výhledy na moře, na hory, na Kylemore Abbey… To nejde popsat, to se musí zažít!

Inishowen Lighthouse

Nebudu lhát. Je to vlastně jen další maják. Ale zatraceně fotogenický maják u jedné fakt pěkné pláže!

Galway

Město, od kterého jsem čekala o trochu víc, než jsem dostala. Možná za to může i fakt, že to nejzajímavější z Galway je vlastně jen pár uliček v centru. Na druhou stranu vám těch pár uliček zaměstná všechny smysly. Spousta barevných restaurací a hospod, které už jen výlohou křičí, že jste v Irsku. Nespočet pouličních umělců, všudypřítomný ruch, vtipné gift-shopy a ti nejstylovější hipsteři, jaké jsem viděla. Tak tohle všechno je Galway.

*O místech, která jsou označena hvězdičkou, budu psát později ještě delší a obsáhlejší článek.

Napsat komentář