Šumava – Výlet na Březník

Tohle se mi stává celkem často. Projíždím Facebook nebo Instagram, narazím na profil Fotíme Šumavu a najednou mám chuť se zvednout a okamžitě na tu Šumavu jet. Upřímně, tohle nefunguje tak, že se opravdu zvednu, přemluvím Michala a jedeme. Dost často tím ale alespoň začne moje plánovací akce na výlet v nejbližších dnech, kdy naplánuju přesně tolik výletů, že je naprosto nereálné stihnout byť jen polovinu.

 

A tak jsme jedno čtvrteční říjnové ráno vyrazili na Březník. My teda původně jeli na Luzný, jen se z toho cestou stal Březník. 😀 Hned na Modravě na parkovišti nás celkem nemile překvapil počet aut a všudypřítomný ruch. To by člověk v mimosezóně, navíc ve všední den, nečekal. Naštěstí ale z Modravy vychází tolik turistických tras, že se to perfektně rozprchlo a my tak trávili většinu cesty o samotě.

Cestu tam jsme zvolili po modré turistické jménem Nová březnická cesta. Jediné, co tu jako pěší turisté musíte skousnout, je velké množství cyklistů, lidí na segwaích a dokonce jeden autobus. Celá cesta až na Březník je totiž vyasfaltovaná a vede tudy zároveň cyklistická stezka. Co tam ovšem dělal ten autobus, to raději ani nechci vědět.

Jinak je to ale příjemná procházka jen s mírným pozvolným stoupáním, navíc podél Modravského potoka, který nejvíc uvítal náš Rasty. Ten totiž moje námitky, že potok v říjnu na Šumavě už není úplně na koupání, vůbec nebral v potaz. (Pro ty kdo netuší, Rasty je pes. 😀 )

Za mostem na Březníku vás pak čeká ten nejkrásnější výhled, kterému korunuje již zmiňovaný Luzný. Pokud se nebudete chtít vracet stejnou cestou, stejně jak my, pak vás tu krom výhledu čeká i to největší stoupání. A toho se nezbavíte následujících 1,5 kilometru.

Mimo výhledy vás na Březníku čeká ještě Expozice Karla Klostermanna nebo občerstvení. Ani jedno bohužel nebylo v době naší návštěvy otevřené. Musí se ale nechat, že o zavřeném občerstvení byla informační cedule napsaná už na Modravě.

Za Expozicí Karla Klostermanna pak po zelené přejdete plynule na Starou březnickou cestu, která vás přes Cikánskou slať doveze až zpátky do Modravy.

 

Navštíveno: 11.10.2018

Celý okruh měl téměř 18 kilometrů a trval nám 4 a půl hodiny. Podle map je to 15 kilometrů a trvá to stejně tak dlouho. Tak uvidíte za kolik to dáte vy. 🙂

Zaparkovat lze přímo na velkém záchytném parkovišti na Modravě. Parkoviště je placené a hodina tu stojí 20 kč. V případě delších výletů se ale vyplatí stání za 70 kč na celý den.

Napsat komentář