Skotsko – Southern Uplands

Česky by se tahle oblast dala přeložit jako Skotská vysočina nebo Jihoskotská pahorkatina. Jde o horské pásmo, které vede od hranic Anglie na severovýchod, ale velké tyčící se hory, to tak úplně nepřipomíná.

My Skotskou vysočinu sice nestihli projet celou, ale určitě by byla škoda ji tady nezmínit. A tak vás díky fotkám vezmu na cestu, která alespoň částečně prochází jejím středem. Jde o silnici A708 z Moffatu do Selkirku, kde o výhledy rozhodně není nouze.

Už na začátku nám Skotská vysočina přišla jiná než to, co jsme doposud viděli. Hory připomínali spíš veliké kopce těch nejzvláštnějších tvarů. V jednu chvíli jsme měli pocit, že brázdíme krajinu někde na náhorní plošině a v další jsme byli zase v údolí. A všude kolem jen obrovské zelené pláně a ovce. Přiznávám ale, že to poslední zmiňované není na britských ostrovech nic neobvyklého. Neobvyklé tady totiž je, když žádnou ovci nevidíte.

Podél silnice je pak i pár oficiálních parkovišť, ze kterých se můžete vydat na krátký, ale i celodenní trek. My měli v plánu alespoň výstup na vyhlídku na vodopád Grey Mare´s Tail, ale na trase zrovna hnízdili orlové a tak byla na několik měsíců uzavřena. Spokojili jsme se tedy alespoň s pohledem ze silnice, odkud byl vodopád trochu vidět.

Na konci cesty nás pak čekalo jezero St Mary´s Loch ve kterém se perfektně odrážely okolní hory. Nedalo nám to a odbočili jsme ještě na několikakilometrovou zajížďku k jezeru Megget Reservoir, ale nejspíš jen proto abychom zhodnotili, že St Mary´s Loch bylo hezčí.

Každopádně mě tohle místo utvrdilo v tom, že na Skotskou vysočinu se musíme vrátit. A nejen na její jižní část. A taky si vynahradit ten vodopád!

 

Navštíveno: 25.5.2018

Napsat komentář