Passo Giau v zimním hávu

Kdybyste se zeptali, jaké je moje nejoblíbenější místo v celé Itálii, okamžitě bych vypálila Passo Giau. Tenhle průsmyk s výhledem na horu La Gusela se prostě nemůže okoukat.

Byli jsme tu na jaře, byli jsme tu na podzim, a musím říct, že v zimě je to tu pod tou bílou peřinou téměř k nepoznání. Díky hromadám vyfrézovaného sněhu jsme dokonce ani nepoznali, kde jsme tady před půl rokem spali. Vítr sníh neustále přesouval z místa na místo a tak nám zůstala povědomá jen ikonická La Gusela.

Nakonec ale musím přiznat, že i když v zimě Passo Giau neztrácí nic ze svojí krásy, já to tu mám stejně radši během roku. To můžu totiž pobíhat po okolních kopcích a nemusím se bát, že bez sněžnic celá zahučím do závěje. 😀


A historka pod čarou. Nahoře v průsmyku Passo Giau jsme byli svědky jedné z nejkomičtějších situací, jaké jsme kdy viděli, a to promo focení Porsche Cayenne. A jak takové focení doopravdy probíhá?

Nejdřív si musíte přivézt Porsche. V krytém návěsu za kamionem samozřejmě. Přeci nebudete riskovat, že si ho odřete cestou. Pak s Porschem z návěsu velmi, opakuji VELMI, opatrně vyjedete a postavíte ho na vámi požadované místo. Pak povoláte tým několika lidí, takzvaných leštičů, kteří auto budou několik desítek minut leštit hadříkem, aby se řádně blýskalo. Co kdyby se tím převozem v návěsu zaprášilo. Leštiči mají hotovo. Všechno se zdá být připravené. Fotograf chytá to správné světlo, ale najednou mu dojde, že auto vůbec nevypadá, jakoby právě vyjelo horský průsmyk. Nenechává nic náhodě, leštiči nejsou dostatečně kvalifikovaní. Bere tedy situaci do svých rukou a hrdinně začíná ohazovat kola na autě okolním sněhem. Situace se ale zvrtává a fotograf zjisťuje, že tam toho sněhu naházel moc. Je potřeba jednat rychle a sníh zase zpátky omést. Situace se zdá být zachráněna! Fotograf přechází zpátky k fotoaparátu a mává na auto stojící opodál. Z nastartovaného auta vystupuje muž v lyžařském oblečení, lyže třímá v pravé ruce, helma nasazená a k tomu výraz „Právě jsem sjel pětkrát černou.“ Je to tady. Lyžař i auto jsou připraveni. Dojde konečně k vrcholnému okamžiku? Nedojde. Cítíme mírné zklamání. Fotograf objevil další šmouhu. Leštiči se vrací na scénu, lyžař odchází zpátky do auta.

Pořád ještě věříte fotografiím v časopisech?

 

Navštíveno: 21.3.2018

V Itálii jsou průsmyky zdarma.

Během zimního období je možné, že se vám budou hodit řetězy. Silnice je sice udržovaná, ale za silného větru (jako jsme měli my) je na silnici pořád spousta sněhu a může být oříšek ji normálním autem vyjet. Každopádně my ji vyjeli i bez řetězů.

Nahoře je neplacené parkoviště s horskou chatou.

Napsat komentář