Slovinsko – Soutěska Vintgar

Když jsme Slovinsko navštívili poprvé v prosinci v roce 2015, strašně jsem si přála se do soutěsky Vintgar podívat. Tehdy na ni ale bohužel nezbyl čas. Tentokrát jsem si ale říkala, že bez toho, aniž bych ji konečně viděla, prostě neodjedu.

Na parkoviště jsme dorazili až někdy po páté hodině odpoledne a musím říct, že to byl úplně ideální čas. V podstatě všichni už odjížděli a my tak měli celou soutěsku skoro jen pro sebe. Zároveň jsme měli i dost času na to, si ji celou v klidu projít, protože zavírala až v sedm hodin.

Téměř celou trasu lemují dřevěné chodníky a lávky se zábradlím, takže by vás nechtěné koupání, v řece Radovna, čekat nemělo. Maximálně se sklouznete v místech, kde se drží voda, nebo po dešti, ale nic tragického si nepředstavujte.

Cestou vás čekají pohledy na neuvěřitelně čistou vodu, peřeje prorážející si cestu soutěskou, příjemný chlad uprostřed skal i v horkých dnech a taky dva vodopády, přičemž ten první bezejmenný s úchvatným mostem nahoře, by si mohl klidně střihnout menší roli v Pánu prstenů.

Soutěska pak končí u vodopádu Šum, přes který vede dřevěný most a u kterého je taky druhá pokladna spolu se suvenýry a bufetem. Zajít si můžete ještě na vyhlídku k vodopádu, což určitě doporučuju. Je to kousek, a když už tam budete, tak by byla škoda ho nevidět z té hezčí strany.

Celkově musím říct, že soutěska splnila moje očekávání a byla přesně tak kouzelná, jak jsem si představovala. Taky musím ale podotknout, že to určitě bylo i tím, že jsme tam byli v podstatě sami a nemačkali se v zástupu s další stovkou turistů, jak to prý často bývá.

Navštíveno 18.5.2017

Časová náročnost: 2 hodiny i s focením

Okruh od parkoviště k vodopádu Šum a zpátky má 3,8 km.

Parkoviště je zdarma.

Do soutěsek se platí vstup 5 eur za dospělého.

Otevírací doba je od 8:00 do 19:00.

Více podrobností, ohledně vstupného, cesty a další najdete na oficiálních stránkách http://www.vintgar.si/ .

Napsat komentář