Šediváčkův long 2017

Už 21 let se v Orlických horách koná závod psích spřežení – Šediváčkův long. Jde o jeden z nejtěžších závodů v Evropě vůbec. A pokud jste o něm dosud neslyšeli, teď to můžete napravit.

Závod trvá 5 dní, vždycky od úterý do soboty, a za tu dobu musí závodníci ujet 240 km těžkého terénu v horách.

My tam poprvé zavítali v roce 2015. Už tenkrát nás závod nadchnul, ale přiznáme se, že hlavně z toho „psího hlediska“. Prostě se nad těmahle chlupáčema moc rádi rozplýváme.

Letos to bylo o chlup jiné, protože už jsme měli za sebou zážitek z jízdy na psím spřežení i my osobně. A tak jsme teprve až teď docenili, jaká obrovská fuška to musí být.

Osobně se nám asi nejvíc líbí čtvrteční program, kdy všichni dorazí k chatě Bedřichovka a tam tráví se psy povinnou 4 hodinovou přestávku. Vy mezitím uvidíte, co všechno se skrývá za takovým obstaráváním celé smečky a taky se můžete mezi lenošícími psy procházet, zeptat se na něco musherů a nebo si je po předchozím zeptání i podrbat (psy, né mushery 😀 ).

V pátek se pak zase můžete vydat podívat k odlehlé louce u Zámečku – Pádolí, kde se koná povinný bivak a vy tak můžete vidět, jak psi společně s mushery stanují pod širým nebem. K tomu vás ale čekají 4 km pěšky, pokud půjdete z Luisina údolí jako my. Taky můžete vzít auto jako většina lidí a zajet si až k Zámečku, kam se ale podle nás autem bez povolení nesmí anebo tam vede supertajná silnice, o které nám nikdo neřekl. Každopádně potom by vás čekal už jen kilometr.

Pro nás byl ale přeci jen větší zážitek ta čtvrteční přestávka. V ten pátek jsme si připadali, že tak nějak víc rušíme. Všichni už měli svůj klid a my nechtěli běhat kolem a otravovat s foťákem.

Každopádně až bude příští rok Šediváčkův long znovu a vy budete mít třeba jen trochu času, zajeďte se tam podívat. Krom toho že zjistíte, že jízda na psím spřežení není zas taková romantika, jak se na první pohled může zdát, bude i vaše srdce plesat z pohledu na každého z těch chlupáčků. Tedy pokud aspoň trochu zbožňujete psy.

A mimochodem, kdybyste se vůbec nepozastavili nad fuškou se psím spřežením, pak musíte minimálně smeknout před cyklisty, kteří se Šediváčkova longu v samostatné kategorii taky účastní.

V budoucnu určitě ještě doplním článek o longu z roku 2015, kde uvidíte spoustu fotek právě ze zmíněné přestávky u Bedřichovky.

Pro více fotek ze Šediváčkova longu, klikněte zde, kde najdete celé album na našem facebooku.

Navštíveno 27.1.2017

Koná se každoročně vybraný týden v lednu od úterý do soboty.

Nejlepší výchozí bod je určitě Deštné v Orlických horách.

Všechny informace pak na oficiálním webu http://www.sedivackuv-long.cz

Celá akce je ZDARMA.

Napsat komentář