Čím nás ne/překvapila Madeira?

Už je to víc jak týden, co jsme se vrátili z rozkvetlé Madeiry a já se konečně probrala fotkami. (Což bohužel pořád neplatí o fotkách z květnové svatební cesty. 😀 )
Madeira byla čistě spontánní akce. Těšili jsme se, jak si užijeme léto doma, budeme plánovat podzimní cestu na Island, maximálně výletit někde po Čechách a v tom na mě na cestujlevně vyskočily ty nejlevnější letenky na Madeiru v historii. No netrvalo dlouho se rozhodnout, protože Madeira byla na našem wish listu už pěknou dobu. Ještě jsme zavolali mamce, které zoufale chybělo moře jestli pojede taky a hned šli koupit letenky. 
A tak se Madeira stala vlastně místem, které nás dokopalo k tomu, po dlouhé době zase někam letět. Konečně…
 p2660031 p2660038
O Madeiře jsem toho před odletem četla spoustu. Schválně, co souhlasilo, co bylo ještě horší a co nás překvapilo?
Madeira je ostrov věčného jara.
Naprostá pravda! Kam se na Madeiře hnete, tam všude něco kvete. (Přísahám, že je to náhoda. 😀 ) Hortenzie tam kvetou i v příkopech, aloe jsou tam tak velká, že ani nevěříte tomu, že je to pořád aloe a oleandr na vás vykoukne klidně jen tak někde v pustině.
 p2670850 p2680065 p2680500
Na Madeiře jsou kopce.
Ne. Na Madeiře nejsou jenom kopce, na Madeiře jsou sakra-co-má-tohle-bejt-to-už-není-kopec-to-je-smrt kopce. A k tomu jsou všechny prudší, než vypadají. Cesty, silnice, hory… Ve Funchalu jsme dokonce byli občas překvapení, že ještě necouváme. Až takovej kopec to byl. Každopádně rovnou počítejte s tím, že užijete v podstatě jen trekovky nebo sportovní sandály, vzhledem k terénu si tam s ničím jiným moc neškrtnete. I když i takoví se našli.
 p2660394 p2690746
 
Na Madeiře se nevykoupete.
Tohle je největší omyl, se kterým jsme tam jeli. Předem jsme počítali, že jestli se smočíme v Atlantiku, tak jen symbolicky, ale nakonec jsme na Madeiře zažili nejhezčí koupání vůbec. I přesto, že na Madeiře nejsou žádné přirozeně písečné pláže se dá najít pár klenotů, kam dovezli písek až z Afriky. A tam se vám to cachtá! Krásný pozvolný vstup do moře, kam jsem i já, věčný nositel bot do vody, vlezla naboso a hlavně – žádné potvory. Jediné na co maximálně narazíte jsou malinkaté rybičky, které před vámi okamžitě prchnou. Jinak žádné medúzy, žádní ježci, prostě blaho pro lidi jako já.
A kdyby se vám z nějakého důvodu do moře přeci jen nechtělo, pak je Madeira plná naprosto kouzelných koupališť se sladkou i slanou vodou. 

p2660847 p2660307 p2700397

Na Madeiře v létě neprší.
Hádejte. Kolik dní na Madeiře prší v červenci podle průvodců? 0. Kolik dní nám pršelo na 8-denní dovolené? 3. Sice to nikdy nebyl liják na celý den, ale připravte se na to, že tam nezažijete jen slunné počasí. My měli opravdu jasno možná tak jeden a půl dne. Jinak bylo spíš pod mrakem. Ale zase příjemně.
 p2670320 p2670331 p2690134
Na Madeiře jsou nejhezčí botanické zahrady ve Funchalu. 
No… tohle bude čistě subjektivní názor, ale my s tím prostě souhlasit nemůžeme. Madeira je totiž jedna velká botanická zahrada sama o sobě, takže výlet do botanických, nám ten dojem nijak nezvětšil. Prostě, když vidíte v botanické to, co vidíte i za botanickou, tak vás to pak nijak neohromí.
 p2670856 p2680673
 
Je hezké si na Madeiře udělat procházku po horách.
To samozřejmě hezké je. Jediné co bych tomu vytkla je fakt, že bychom to rozhodně nenazývali procházkou. Často jdete někam minimálně dvě hodiny tam a dvě zpátky. K tomu připočtěte, že to bude s největší pravděpodobností stylem nahoru-dolů-nahoru-dolů. Doporučuju nedělat podobnou chybu jako my a když v dálce uvidíte cíl, neříkejte si „Jé to je fajn, teď už to bude po rovince.“ Protože nebude. Madeira je poměrně maličká a když si uvědomíte, že na tak malém kousku země je převýšení větší než 1800 m, tak už to dělá pořádný krpál.
 p2690728 p2690092 p2690036
Naplánuju si dovolenou na Madeiře podle průvodců.
Tak tohle jsem přesně udělala já. Díkybohu jsem si k tomu plánování ale přizvala i google. Každopádně naše poznatky jsou, co se týče Madeiry, pak se průvodcům prostě nedá věřit. V průvodci píší, že výlet vám bude trvat 1 a půl hodiny i s piknikem, vám pak trvá 6 bez pikniku. Píší, že tam neprší a ono tam prší. Píší, že si máte udělat výlet autem po přímořské silnici a ona už je několik let zavřená a zarostlá trávou. (V opravdu aktualizovaném průvodci!) Prostě tohle někdo psal buď od počítače a výlety navrhoval podle mapy, přičemž na Madeiře nikdy nebyl, nebo to zoufale nevychytal.
Jediné na co jdou průvodci použít jsou nápady na místa, kam se jít podívat. Na detailní plánování použijte ale opravdu raději google.
 p2660674 p2700873
Na Madeiře je nejlepší půjčit si auto.
Rozhodně ano! Upřímně bychom byli bez auta na Madeiře ztracení. Madeira je sice poměrně dobře protkaná autobusy, ale jsou místa, kam se dostanete jen půjčeným autem nebo taxíkem. Ta svoboda s autem je báječná. Navíc je to úžasný pomocník v kopcích. Jen se teda obrňte pevnými nervy a počítejte s tím, že Portugalci řídí… po svém. Zastaví vám klidně za nepřehlednou zatáčkou a v úzkých uličkách neuhnou, i kdyby si měli odřít auto ze všech stran. A taky, i když bych nevěřila, že to někdy řeknu, čím menší auto tím lepší. Na těch úzkých cestách jsme zažili nespočet momentů, kdy se malé auto fakt hodilo. Jenom pozor, během července a srpna autopůjčovny zdražují někdy i jednou tolik!
 p2670412 p2670660 p2690817
 
Atlantik je strašně studený.
Sice znovu subjektivní pocit, ale nám studený nepřišel. Čekali jsme, že to bude zkouška otužilosti, ale přišlo nám to pocitově teplejší než Baltské moře. Každopádně moře na severu je zase o něco studenější než to na jihu. Dost tam fouká a často narazíte i na velké vlny, takže je to ochlazení znát. Ale třeba na jihovýchodě bylo jako kafe. 🙂
 p2670004 p2690299 p2690949 p2700197
Letiště na Madeiře je nebezpečné.
Je pravda, že letiště na Madeiře sice získalo pár předních příček v článcích o nejnebezpečnějších letištích na světě, ale vůbec se není čeho bát. Dost dlouho jsme hypnotizovali letadla a ani při příletech ani při odletech žádné nemělo problém. Pár let zpátky totiž přistávací dráhu protáhli dál do moře, takže strach z místního letiště hoďte stranou a klidně leťte.
 p2660142
Madeira je plná modrobílých domků se slaměnou střechou.
Tak strašně bych chtěla napsat, že ano, ale ne. Určitě jste tyhle domky viděli na téměř každé propagační fotce z Madeiry. I my jsme proto nabyli dojmu, že kam se hneme, tam tyhle domky najdeme. No našli, ale jen ve městě Santana a jeho okolí. A taky v botanické, kde to byla spíš atrakce. Tak se na ně nenatěšte moc, ať pak nejste zklamaní.
 p2690411

 

Brzy se můžete těšit i na další články z Madeiry spolu se spoustou fotek!
 
A jak bych tu naši dovolenou nakonec popsala?
Kytky! Všude kytky!
Hory!
Úpal!
Panthenol!
Panthenol!
Panthenol!
Atlantik!
Vodopády!
Fotbal!
EURO!
Zatracení portugalci!
Výhledy!
Koupání!
Skoro zmeškané letadlo!
Ale o tom zas někdy příště… 🙂
 
 

1 komentář: „Čím nás ne/překvapila Madeira?

Napsat komentář