Výlety na skok – Rozhledna Špulka

Často se nám daří jet se někam podívat jen tak na skok. Dobře se to praktikuje, když třeba vyrazíme někam pracovně a zbude nám trocha času. To pak aktivně projíždím autoatlas nebo žhavím mapy.cz v mobilu a koukám, kde nejblíže je co zajímavého. A přesně tak vznikly „Výlety na skok“. 

Byl květen 2014, my odjížděli z každoročního pravidelného výletu na Konopiště, ale pořád ještě nebylo tak pozdě abychom jeli rovnou domů. Vzpomněla jsem si, že jen před pár dny jsem četla článek o otevření nové rozhledny pár kilometrů od Benešova. A my výhledy rádi. Bylo rozhodnuto.


Loni byla rozhledna perfektně značená, takže určitě bude i letos. Nejlepší výchozí bod je z Lbosína, odkud vede na rozhlednu naučná stezka. My parkovali někde za návsí na trávě, kde tehdy provizorní parkoviště bylo, ale podle oficiálních stránek už je zřízené parkoviště nové a to nad Lbosínem, jen kousek od hlavní silnice.
Rozhlednu nejde přehlédnout, proto jsme šli přímo za nosem příjemnou cestou podél výběhu s koňmi, až jsme se připojili na naučnou stezku, která neomylně vede až nahoru. Cesta je příjemná, z parkoviště je to necelý kilometr a nebála bych se tam ani s kočárkem.
Jelikož jsme tam byli pár dní po otevření, tak se není čemu divit, ale mile nás překvapilo jak udržované je celé okolí. Stezku lemují dřevěné postavičky, pod rozhlednou je stánek se suvenýry, lavičky, stojany na kola a jsou zde dokonce i záchody. Je na tom vidět, že si někdo dal práci s tím, jak to bude působit na návštěvníky a je to jen dobře.
Na samotnou rozhlednu vede 150 schodů, což se dá přežít a za ten rozhled to stojí. Výhled je tu parádní a to na celé Benešovsko. Všude lesy, pole a louky, i když v době naší návštěvy to vypadalo tak trochu na „řepkové království“. Četla jsem, že za dobré viditelnosti jsou vidět i Krkonoše. My neměli zrovna slavné počasí, takže jsme je nezahlédli, ale třeba budete mít víc štěstí. Moc hezký detail je navíc kamenná mapa pod rozhlednou viditelná právě z výšky.
 Výlet na Špulku můžeme doporučit všemi deseti. Je to nenáročné, nezabere to tolik času a odnesete si z ní krásné fotky výhledů. I my tam musíme vyrazit znovu, protože v době naší návštěvy byly už suvenýry zavřené a já odtamtud pořád nemám pohled. 
A protože jsme na Špulce byli 1. května, i tu pusu pod rozkvetlým stromem jsme stihli.
 
Co se hodí vědět
  • Rozhledna je otevřena nonstop a jako jedna z mála má perfektní webové stránky a to www.rozhlednaspulka.cz
 
 
 

 

Navštíveno 1.5.2014

Napsat komentář