Kam na vánoční trhy – Drážďany

 Trhy v Drážďanech patří bezpochyby k jedněm z těch neznámějších u nás. Skoro každý koho známe, se tam musel na vánoční trhy někdy podívat. My původně směřovali na zámek Moritzburg o pár kilometrů dál. Ale když už bylo před Vánocemi a ty Drážďany kousek…

Už na začátku musím podotknout, že fanoušky číslo jedna u Drážďan asi nebudeme. Trhy v zahraničí sice milujeme, ta vánoční atmosféra je vždycky cítit, ale v těch Drážďanech nám prostě něco chybělo. A to i přes to, že to byly jedny z mála vánočních trhů, na kterých jsme zažili sníh, který by měl atmosféru jen podtrhnout.

Hned po příjezdu jsme zamířili na trhy největší na náměstí Altmarkt. Tam na nás čekalo nespočet tématicky laděných stánků s dárky potřebnými i pro radost, dekoracemi, vánočními ozdobami a ty nejoblíbenější – s jídlem. Drážďanům nemůžeme upřít pro nás jedno velké plus. Mají tu opravdu hodně stánků s klobáskami v housce a vynikající hořčicí – na stáncích jako bratwurst. Tím si bezpochyby šplhly. Pro nás je to totiž polovina důvodů proč vůbec do Německa vyrazit. Tou druhou jsou o Vánocích nepodstatně vánoční trhy.

 


I když trhy čítají asi 250 stánků prošli jsme je poměrně rychle. Rodiče s dětmi ať si dají ale raději nějakou tu rezervu, protože pro ty jsou tu vláčky, kolotoče nebo tvořivé dílny. Z trhů jsme zamířili za tím, za čím mířil podle odposlechu zbytek všech Čechů v Drážďanech. (A že jich bylo!) Za nákupy. Jasná volba byla Altmarkt Galerie hned u náměstí. Jsou tam tři patra obchodů, kde si vybere každý. Tam jsme strávili pár hodin až do setmění, hlavně proto, že venku byla obrovská zima, takže jsme se tím couráním po obchodech úspěšně i zahřívali.
Na večer jsme se těšili moc. Určitě všichni znáte ten pocit, jak o Vánocích padne tma, rozsvítí se všechna ta světla a večer je hned o něco příjemnější. Fotky z osvětlených Drážďan vypadaly vždycky tak nějak božsky. Náměstí plné stánků, majestátní strom uprostřed, do toho barevné kolotoče pro děti… na fotkách naprostá idylka. Realita nás ale zklamala. Ne, že by něco z toho chybělo, ale Drážďany nemají to svoje jméno ve světě vánočních trhů pro nic za nic. I přes to, že nebyl víkend, se večer náměstí totálně zaplnilo lidmi, takže jsme se vlastně spíš vtěsnali do davu a nechali se jím unášet. Zastavit se byl problém, probojovat se ke stánku taky. Tohle prostě nebyla ta vánoční romantika. Když jsem si chtěla vyfotit trhy z vyhlídky musela jsem vystát frontu jako na banány a i přes to jsem si užila láskyplného šťouchání od lidí kolem, že to určitě fotím nekřesťansky dlouho. A musíme upřímně uznat, že tohle tu vánoční atmosféru totálně zabilo. Už jsme na tom nějak nemohli najít nic kouzelného a spíš se těšili, až budeme pryč.
 
 
Samotné nás to mrzí, ale Drážďanské trhy nás prostě nevzali. Stánkům nejde asi nic vytknout, výzdobě taky ne, ale byli jsme je schopni prolétnout bez většího zastavení a hlavně těch lidí… Není to prostě to město, kde můžete poklidně bloumat s punčem v ruce a koukat kolem. Určitě jim dáme ještě někdy šanci a pojedeme tam znovu. Vždycky když odněkud odjíždíme tak se těšíme, až tam pojedeme znovu. Ale i kdyby to tentokrát bylo za rok nebo až za deset let, mrzet nás to asi moc nebude.
 
 
Navštíveno 17.12.2009
 
 
 
Co se hodí vědět
  • Trhy na náměstí Altmarkt trvají od 27.11 do 24.12 a jsou každý den od 10 do 21 hodin.
  • Vánočních trhů v Drážďanech je celkem 12.
  • Stánků je na hlavních náměstí vždy okolo 250.
  • Obchody v Altmarkt Galerii jsou otevřeny od pondělí do soboty od 10 do 21 hodin.

Napsat komentář